Skip to content Skip to footer

Jak prawidłowo prać i pielęgnować bawełnę?

Bawełna jest nie tylko najpopularniejszym naturalnym włóknem, to także jeden z najstarszych surowców na świecie. Bawełna jest przyjazna dla skóry, chłonna, wytrzymała i trwała. Włókno naturalne jest często używane do produkcji t-shirtów, dżinsów, bielizny, pościeli. Popularne są również koce i ręczniki bawełniane. Jak prać i pielęgnować bawełnę?

Jak prawidłowo prać bawełnę?

Bawełna jest miękka i przyjazna dla skóry. Jest wytrzymała, łatwa w pielęgnacji i dobrze wchłania wilgoć. Bawełna wytrzymuje wysokie temperatury i obciążenia mechaniczne pralki. Jednak niewłaściwa pielęgnacja grozi uszkodzeniem włókna bawełny. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta na etykiecie.

Każdy element garderoby zachowuje się inaczej, dlatego warto posortować pranie przed umieszczeniem go w pralce. Białe bawełniane rzeczy, takie jak pościel, ręczniki bawełniane i skarpetki, wytrzymują temperaturę do 90 stopni Celsjusza w normalnym cyklu prania pralki. Ubrania takie jak dżinsy, topy i koszule powinny być prane w temperaturze poniżej 40 stopni.

Ubrania często nie są wykonane w 100% z bawełny. Tkaniny z mieszanki bawełnianej należy zawsze prać w niskiej temperaturze.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji bawełny

W przypadku prania białej bawełny (np. białych ręczników bawełnianych) odpowiedni jest uniwersalny detergent lub silny detergent, zawierający substancje wybielające. Detergent kolorowy jest idealny do prania kolorowej bielizny, ponieważ nie zawiera żadnych substancji wybielających, dzięki czemu kolor jest chroniony.

Płyny do zmiękczania tkanin nie są kompatybilne ze zbyt wieloma tkaninami. Zaleca się pominięcie zmiękczacza do tkanin, ponieważ nie jest on niezbędny do samego procesu prania i czyszczenia.

Bawełna jest łatwa do prasowania. Najlepiej lekko zwilżyć tkaninę, wtedy nie będzie się tak szybko gniotła. Bawełny nie należy prasować w temperaturze wyższej niż 200 stopni (2 kropki na żelazku), w przeciwnym razie naturalne włókno zostanie uszkodzone. Nie ma też konieczności prasowania ręczników bawełnianych.

Jak przechowywać bawełnę?

Jako naturalny materiał, bawełna jest lubiana również przez mole. Aby trzymać je z dala od szafy, nigdy nie należy wkładać ani wieszać brudnych ubrań, ani zużytych ręczników bawełnianych w szafie. Mole przyciąga zapach potu.

Jeśli irytujący goście zagnieździli się już w szafie, należy się ich niezwłocznie pozbyć. Warto zaopatrzyć się w preparaty antymolowe.

Leave a comment