Skip to content Skip to footer

Dieta sokowa – co warto o niej wiedzieć?

Ludzie coraz częściej dbają o swoje zdrowie i samopoczucie. Starają się przy tym więcej ćwiczyć i lepiej jeść. Dlatego też, co rusz pojawiają się nowe diety, które mają pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Jedną z takich diet jest dieta sokowa. Ta wyjątkowa dieta opiera się na spożywaniu tylko płynnych posiłków, głównie soków warzywno-owocowych.

Zasady diety sokowej

Dieta sokowa trwa od 3 do 8 dni. Czas kuracji sokowej zależy od tego, jaki jej model wybierzemy. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i co innego mu służy.

Jedną z najważniejszych zasad w tej diecie jest zastąpienie posiłków stałych, pokarmem płynnym. W czasie diety sokowej nie przyjmuje się takich produktów jak: nabiał, pieczywo, tłuszcze, mięso, ryby itp. Ogranicza się także napoje typu kawa, herbata czy alkohole. Codziennie rano zaleca się picie szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny.

Jakie soki należy pić w diecie sokowej?

W tej diecie powinno się pić zdrowe, naturalne, świeżo wyciśnięte soki z warzyw i owoców. Oczywiście soki można mieszać tak, jak się lubi. Należy przy tym pamiętać, że każdy taki napój ma swoje wyjątkowe właściwości, które zależą od tego, z czego został on przygotowany.

W diecie sokowej należy omijać przetworzone produkty. Dlatego też nie powinno się kupować soków w kartonach, które zawierają sztuczne substancje, konserwanty, cukier oraz inne niezdrowe składniki.

Odchudzanie a dieta sokowa

Dieta sokowa to dieta, która przede wszystkim działa oczyszczającą na organizm. Pozwala pozbyć się szkodliwych toksyn, które negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie człowieka. Jeśli chodzi o odchudzanie, to nie jest to główny cel tej diety. Oczywiście przy okazji tego, że ta kuracja dostarcza mało kalorii do organizmu, to może wpłynąć nieznacznie na redukcję masy ciała.

Jeśli ktoś rozpoczyna dietę sokową z myślą o odchudzaniu, to powinien, czym prędzej zmienić dietę na inną. Spożywanie przez dłuższy czas samych soków i posiłków płynnych może negatywnie odbić się na całym organizmie. Dlatego też dieta sokowa może trwać maksymalnie 8 dni. Dieta ta oprócz pozytywnych stron ma także swoje wady. Nie wszyscy ludzie mogą ją stosować. Nie powinny tego robić osoby chore na cukrzyce, z chorobami nerek, chorobami układu krążenia, a także kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią.

Leave a comment