Skip to content Skip to footer

Skutki niedoboru elektrolitów w naszym organizmie

Elektrolity to związki, które mogą przewodzić prąd elektryczny. Ich stopień dysocjacji jest różny. Odgrywają one ważną rolę w naszym organizmie. Mają wpływ przede wszystkim na układ neurologiczny i mięśniowy. Jakie są konsekwencje ich niedoboru? Jak można je uzupełniać?

Czym dokładnie są elektrolity?

W naszym osoczu, krwi i płytkach tkankowych znajdują się jony soli, takie jak sód, potas, wapń i magnez. Odpowiednia ilość tych jonów soli, czyli elektronów, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeśli jest ich zbyt mało, mogą wystąpić problemy z sercem i układem nerwowym, zwłaszcza z mózgiem. Elektrolity są odpowiedzialne za utrzymywanie napięcia błon komórkowych i przekazywanie sygnałów nerwowych do innych komórek. Jony chlorkowe z kolei regulują kurczliwość mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego. Mają również wpływ na wytwarzanie kwasu solnego.

Niedobór elektrolitów – przyczyny

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że niedobór elektrolitów może prowadzić do odwodnienia. Nic więc dziwnego, że elektrolity tracimy między innymi podczas intensywnego wysiłku fizycznego, zwłaszcza w gorących temperaturach. Nadmierne pocenie się powoduje utratę ważnych jonów, takich jak sód, potas, wapń i magnez. Jeśli nie utrzymujemy odpowiedniego nawodnienia, ilość elektrolitów w naszym organizmie spada poniżej normalnego poziomu. Jony soli są jednak tracone także podczas infekcji wirusowych, zwłaszcza tych, które charakteryzują się biegunką i wymiotami. Niedobór może być również spowodowany stosowaniem środków przeczyszczających i moczopędnych. Ponadto deficyt elektrolitów jest spowodowany niewystarczającym spożyciem wody w ciągu dnia, a także niewłaściwą dietą.

Jakie są oznaki i objawy niedoboru elektrolitów?

Głównym objawem niedoboru elektrolitów w naszym organizmie jest ogólne osłabienie, senność i brak energii. Możemy mieć również do czynienia z nadciśnieniem, nieregularnym biciem serca i zawrotami głowy. Ponadto niedobór elektrolitów może powodować omdlenia, drżenia mięśniowe, obrzęki kończyn dolnych, zmęczenie i brak apetytu. Nudności, wymioty, gorączka, łamliwość kości i zaparcia to bardzo częste działania niepożądane.

Jaki jest najlepszy sposób radzenia sobie z niedoborem elektrolitów?

Przede wszystkim należy pić dużo wody bogatej w minerały. Włącz do swojej diety soki pomidorowe, które są dobrym źródłem potasu. Pamiętajmy, że sód, potas (banany, suszone morele, pomidory) i magnez powinny być zawarte w naszych posiłkach (pestki dyni, kakao, migdały). Korzystne jest również stosowanie minerałów w tabletkach, np. chelatów aminokwasowych. Jeśli zamierzasz ćwiczyć, zabierz ze sobą napoje izotoniczne, które zawierają dużo chlorku sodu i potasu. Ważna jest także długość snu – 8 godzin to absolutne minimum. W przypadku nagłej utraty elektrolitów zaleca się również spożywanie słonych pokarmów.

Jak można zapobiec utracie elektrolitów?

Aby ograniczyć utratę elektrolitów, należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego w gorące dni. Wprowadzając zmiany w diecie, należy dokonywać ich stopniowo, a nie gwałtownie. W przypadku chorób, które powodują biegunkę i gorączkę, należy pić 3 litry płynów dziennie więcej niż zwykle.

Leave a comment