Skip to content Skip to footer

Rolety wewnętrzne – jak wybrać by nie żałować?

W wielu domach można spotkać się z roletami wewnętrznymi. Stały się coraz bardziej popularne wśród polskich domostw. Rolety wewnętrzne coraz częściej zastępują zasłony czy firany. Wcale nas nie powinno to nie dziwić, ponieważ rolety wewnętrzne są bardzo praktyczne, a poza tym dostać je można w wielu kolorach i wzorach. Przed zakupnem powinniśmy zastanowić się nad wyborem rolet, aby później nie żałować.

Różne rodzaje

Zanim kupimy rolety, należy się zastanowić jaki rodzaj rolet nas interesuje. Czy zależy nam na rozwiązaniu klasycznym ekranowym, czy zwijanymi do góry? Do wyboru mamy rolety rzymskie, rolety nawijane na rolkę, albo rolety weneckie – zwijane do góry półokrągłymi fałdami. To nie wszystko możemy jeszcze wybrać, rolety austriackie przypominające tradycyjne zasłony i rolety plisowane (tak zwane harmonijki), które możemy rozwinąć w górę, albo również w dół. Nie można też zapomnieć o bardzo popularnych w ostatnim okresie roletach duolight, tak zwanych roletach dzień-noc.

Jaki wybrać materiał rolet?

Zawsze kupując rolety kierujemy się tym, aby były trwałe i odporne na negatywne czynniki. Jeśli nam na tym zależy, musimy kupić porządne modele z właściwego materiału. Dla osób, które kierują się i dążą do naturalność, najlepszem wyborem będą rolety z bawełny, jedwabiu albo lnu. Innymi roletami, które warto polecić są rolety wykonane z poliestru czy poliamidu, ponieważ prezentują się tak samo atrakcyjnie. Przede wszystkim nie gniotą się i są bardzo wytrzymałe.

Na ile rolety mają zaciemniać pomieszczenie?

To bardzo istotna kwestia, ponieważ niedostosowanie tego parametru może w efekcie końcowym spowodować, że w pomieszczeniu będzie za ciemno lub za jasno. Poza tym w pomieszczeniu pomimo rolet może być nieprzyjemnie ciepło, co w upalne dni może być wyjątkowo męczące i uciążliwe. Z tego powodu, aby uniknąć upału w pomieszczeniu należy wybierać rolety pokryte perłowym połyskiem, chociażby po jednej stronie. Jeśli zależy nam na prawie, że całkowitym uniknięciu ciepła w pomieszczeniu ze względu na duże nasłonecznienie należy wybrać tkaniny typu balck out, które blokują promienie słoneczne w ponad 90%.
Ostatnią decyzją jaką musimy podjąć przy zakupie rolet – jest zastanowienie się nad wyborem pomiędzy roletami wolno wiszącymi, a zabudowanymi tak zwanymi jako kasetonowe. Pierwsze z wymienionych wiszą na rolkach, natomiast drugie posiadają prowadnice, co daje efekt przylegania do okna, dlatego też nie przesuwają się.
Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki łatwiej będzie nam dopasować do naszych indywidualnych potrzeb rolety.

Leave a comment