Jeśli chcemy na poważnie zająć się gastronomią, to powinniśmy poznać urządzenia, jakie są potrzebne do prowadzenia tego typu punktów. Jednym z ważniejszych sprzętów w każdym lokalu gastronomicznym jest mieszalnik do mięsa. Warto podkreślić, że taka maszynka nadaje się także do przygotowywania innego rodzaju surowca niż tylko mięso.
Mieszalnik do mięsa – najważniejsze funkcje
Jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie służy przede wszystkim do mieszania różnych składników np. mięsa z przyprawami, zboża. Mieszałka do mięsa pozwala wyrabiać farsze, masy, wkłady do kiełbas. Dzięki temu wyposażeniu kuchni można szybko przygotować dużą ilość potrzebnego surowca.
Mieszalnik do mięsa ma za zadanie równomiernie wymieszać wiele składników, tak żeby stworzyły one jednolitą masę o jednakowej jakości. Urządzenie to jest bardzo ważne przy produkcji wielu wyrobów spożywczych.
Gdzie najczęściej używa się mieszalników do mięsa?
Ten typ urządzenia jest najbardziej potrzebny w masarniach, zakładach rzeźniczych, dużych i małych lokalach gastronomicznych oraz w restauracjach. Oczywiście w każdym z tych miejsc wykorzystuje się inny mieszalnik do mięsa, szczególnie, jeśli spojrzymy na pojemność takiego urządzenia.
Największe mieszałki do mięsa mogą mieć nawet 150 litrów i te trafiają zazwyczaj do dużych zakładów gastronomicznych, takich jak masarnie. Mniejsze mieszalniki a są nawet takie o pojemności 10 litrów, wykorzystuje się w restauracjach, a także w małych punktach z żywnością.
Mieszalnik do mięsa i jego budowa
Okazuje się, że mieszałka do mięsa wcale nie jest jakimś bardzo skomplikowanym urządzeniem. Jej najważniejszym elementem jest zbiornik na składniki. W tym właśnie zbiorniku dochodzi do wymieszania surowców. Niektóre mieszalniki do mięsa posiadają pokrywkę, która zabezpiecza żywność przed zanieczyszczeniem i wypadnięciem. Trzeba przyznać, że to bardzo praktyczna część.
Poza tym w zależności od tego, jaki typ mieszalnika zakupimy, jego elementy będą zasilane elektrycznie lub ręcznie. Warto również wspomnieć o tym, że mieszałki do mięsa są produkowane ze stali nierdzewnej.