Skip to content Skip to footer

Testy na niepłodność: klucz do zrozumienia problemu

gyncentrum - gyncentrum 306 1482.jpg

Planowanie rodziny to nie tylko decyzja o odpowiednim momencie na przyjęcie nowego członka rodziny, ale także świadomość, że proces ten może nie być zawsze prosty. Dla wielu par problem niepłodności staje się nieoczekiwanym wyzwaniem. W tym artykule przybliżymy temat testów na niepłodność, które mogą pomóc zrozumieć przyczyny trudności i znaleźć odpowiednie metody leczenia.

Czym jest niepłodność?

Niepłodność jest zdefiniowana jako niemożność zajścia w ciążę po roku regularnych prób bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Dotyka ona około 15% par na całym świecie. Czasami problem leży po stronie kobiety, innym razem po stronie mężczyzny, a czasem obie strony mają problemy zdrowotne przyczyniające się do niepłodności.

Testy na niepłodność u kobiet

Testy na niepłodność u kobiet obejmują szereg badań. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj badanie ginekologiczne i wywiad medyczny. Lekarz będzie chciał dowiedzieć się więcej o cyklu miesiączkowym, historii zdrowia seksualnego i ogólnego stanu zdrowia pacjentki.

Jednym z podstawowych badań jest monitorowanie owulacji, które pozwala zobaczyć, czy i kiedy dochodzi do owulacji. Badanie to może obejmować regularne mierzenie temperatury ciała, badania krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonów, a także ultrasonografię jajników.

Inne badania mogą obejmować HSG (histerosalpingografię) do zbadania jajowodów i macicy, laparoskopię do zbadania jamy brzusznej i organów miednicy, a także testy genetyczne, które mogą pomóc zidentyfikować ewentualne problemy genetyczne powodujące niepłodność.

Testy na niepłodność u mężczyzn

Podobnie jak u kobiet, testy na niepłodność u mężczyzn zaczynają się od wywiadu medycznego i badania fizykalnego. Badanie nasienia jest najważniejszym testem dla mężczyzn. Pozwala ono na ocenę ilości, ruchliwości oraz kształtu plemników.

Inne możliwe badania to badania krwi do sprawdzenia poziomu hormonów, ultrasonografia jąder, a nawet testy genetyczne. Czasami konieczne jest przeprowadzenie biopsji jąder, jeśli testy nasienia nie dają jednoznacznych wyników.

Co dalej po testach na niepłodność?

Po przeprowadzeniu testów na niepłodność i zidentyfikowaniu potencjalnej przyczyny, lekarz omówi z parą możliwe opcje leczenia. Mogą one obejmować leczenie hormonalne, zabiegi chirurgiczne, inseminację domaciczną, in vitro lub użycie dawcy spermy lub jajeczek. Ważne jest, aby pamiętać, że diagnoza niepłodności nie jest końcem drogi. Dzięki nowoczesnej medycynie wiele par z problemami z płodnością ma szansę na posiadanie dziecka.

Poczytaj również o testy na niepłodność właśnie tutaj.

Leave a comment