Skip to content Skip to footer

Niepłodność – kiedy warto zdecydować się na testy?

gyncentrum - gyncentrum 310 1486.jpg

Wiele par marzy o posiadaniu dziecka. Niestety, czasami stają one przed problemem niepłodności. To temat, który wciąż jest dość tabu, a wiele osób nie wie, jak sobie z nim radzić. Właśnie dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej testom na niepłodność, które mogą pomóc w diagnozie i leczeniu tego stanu.

Co to jest niepłodność?

Niepłodność to stan, w którym para nie jest w stanie począć dziecka mimo regularnych starań. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mówimy o niepłodności, gdy para nie jest w stanie zajść w ciążę po roku regularnych stosunków bez zabezpieczenia.

Kiedy warto zdecydować się na testy na niepłodność?

Decyzja o poddaniu się testom na niepłodność jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. Zazwyczaj, lekarze zalecają poddanie się badaniom, jeśli para nie jest w stanie począć dziecka po roku starań. Ważną rolę odgrywa też wiek kobiety – jeśli ma ona powyżej 35 lat, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem po sześciu miesiącach starań.

Rodzaje testów na niepłodność

Testy na niepłodność obejmują szereg różnych badań, które pomagają zidentyfikować potencjalne przyczyny problemów z poczęciem dziecka. Mogą one obejmować badania krwi, badania nasienia, badania ginekologiczne, badania genetyczne, badania obrazowe (jak ultrasonografia) czy laparoskopię.

Co dalej?

Jeśli testy wykażą jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz przedstawi parze różne opcje leczenia. Mogą one obejmować leczenie hormonalne, zabiegi chirurgiczne, inseminację, in vitro czy adopcję zarodków. Ważne jest, aby pamiętać, że diagnoza niepłodności nie zawsze oznacza, że para nie będzie mogła mieć dzieci. Wiele par z niepłodnością udaje się ostatecznie począć i urodzić zdrowe dzieci.

Podsumowanie

Testy na niepłodność są ważnym narzędziem w diagnozie i leczeniu niepłodności. Jeśli masz trudności z zajściem w ciążę, nie wahaj się skonsultować z lekarzem. Pamiętaj, że nie jesteś sam/a – wiele par przechodzi przez to samo i istnieje wiele opcji leczenia, które mogą pomóc. Niepłodność nie jest wyrokiem, a odpowiednie badania i leczenie mogą znacznie zwiększyć szanse na poczęcie dziecka.

Poczytaj również o testy na niepłodność właśnie tutaj.

Leave a comment