Przeszczep włosów szansą dla osób borykających się z łysieniem
Przeszczep włosów to nowoczesna metoda, dzięki której wiele osób może pokonać problem, jakim jest łysienie. Łysienie może mieć różne podłoże. Utrata włosów może bowiem nastąpić na skutek oparzeń, urazów lub chorób włosów. Przeszczep jest szansą na posiadanie ponownie gęstych włosów
Przeszczep włosów – jak do tego doszło?
Pierwszy przeszczep włosów miał miejsce w 1959 roku i opisał go amerykański lekarz Norman Orentreich. To jego uważa się za pioniera przeszczepów włosów. W Polsce pierwszy zabieg miał miejsce w 1984 roku i był wykonany przez doktora Jerzego Kolasińskiego. Przeszczep polega na pobraniu mieszków włosowych z obszaru dawczego, najczęściej tylnej części głowy i przeszczepieniu włosów w miejsca łyse.
Jak przebiega Przeszczep włosów?
Tradycyjna metoda przeszczepiania włosów polega na pobraniu z tylnej części skóry głowy paska o szerokości około 1 cm i wszczepieniu mieszków włosowych w inne miejsce, dotknięte łysieniem. Niestety po takim zabiegu pozostaje blizna, której szerokość waha się pomiędzy 1 a 3 mm. Rana jest zszywana szwem ciągłym, blizna jest mało widoczna, gdyż bardzo łatwo zakryć ją włosami. Przeszczep włosów wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Pacjentowi podaje się oprócz znieczulenia małą ilość adrenaliny, więc może on odczuwać przyspieszone bicie serca. Adrenalinę podaje się, gdyż hamuje ona krwawienie i dzięki niej znieczulenie działa dłużej.
Przygotowanie do zabiegu i rekonwalescencja
Zabieg przeszczepu włosów trwa od 3 do 8 godzin, natomiast nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Warto zapuścić włosy na głowie, by móc zakryć ewentualną bliznę. Zabieg uważany jest za bezpieczny i pacjent od razu może opuścić gabinet. Często pacjenci mogą odczuwać niewielki dyskomfort w miejscu, w którym pobierane były mieszki włosowe. Ewentualne doznania bólowe należy łagodzić środkami przeciwbólowymi.
Przeszczep włosów to skuteczna metoda na uporanie się z problemem łysienia o różnym podłożu.