Łuszczyca jest chorobą, która może mieć podłoże genetyczne. Dlatego osoby z podwyższonej grupy ryzyka powinny regularnie kontrolować stan skóry pod okiem dermatologa.
Łuszczyca mieszka w genach?
Łuszczyca występuje rodzinnie, więc prawdopodobieństwo zachorowania na łuszczycę jest większe, jeśli masz bliskiego krewnego z tą chorobą, ale dokładna rola genetyki w łuszczycy jest niejasna.
Badania wykazały, że wiele różnych genów jest powiązanych z rozwojem łuszczycy i jest prawdopodobne, że różne kombinacje genów mogą sprawić, że ludzie będą bardziej podatni na tę chorobę. Dlatego ważne jest regularne kontrolowanie skóry, szczególnie w grupie ryzyka, a co z a tym idzie, systematyczny kontakt z lekarzem dermatologiem. Każda klinika leczenia łuszczycy oferuje specjalistyczny pakiet badań, dzięki któremu można zdiagnozować pozytywnie lub wykluczyć obecność tej nieprzyjemnej choroby.
Jak wygląda badanie lekarskie przy łuszczycy?
Dermatolog bada skórę i odnotowuje lokalizację, rozmieszczenie, rozmiar, kształt i wygląd zmian. Lekarz pyta również o szczegóły, kiedy pojawiły się pierwsze zmiany skórne, czy pojawiają się i znikają, czy są swędzące lub bolesne, a także czy występuje ból lub obrzęk stawów. Jeśli wcześniej zdiagnozowano i leczono łuszczycę, należy wskazać lekarzowi, jaki rodzaj leczenia wdrożono. Taka informacja pomoże specjaliście zalecić najbardziej odpowiednie, dalsze opcje leczenia.
Poinformowanie lekarza o wszelkich innych zdiagnozowanych stanach i przyjmowanych lekach również pomaga w diagnozowaniu łuszczycy. Niektóre stany, takie jak HIV i AIDS, mogą osłabiać układ odpornościowy i zwiększać ryzyko łuszczycy.
Biopsja skóry
W większości przypadków dermatolog może zdiagnozować łuszczycę badając skórę bez naruszania ciągłości tkanki. Jeżeli jednak lekarz potrzebuje więcej informacji, aby potwierdzić diagnozę i wykluczyć inne przyczyny objawów, takie jak egzema lub toczeń skórny, można wykonać biopsję skóry. W takich przypadkach jedynym miejscem do wykonania tego typu badania jest klinika leczenia łuszczycy.
Biopsja to badanie, w którym patolog bada komórki skóry pod mikroskopem w celu ustalenia, czy przyczyną objawów jest faktycznie łuszczyca. Dermatolodzy zwykle wykonują tak zwaną biopsję uderzeniową. Nazwa opisuje technikę, w ramach której lekarz używa urządzenia wielkości ołówka do nakłucia skóry i pobrania małej próbki tkanki. Okrągłe nacięcie zamyka się jednym lub dwoma szwami. Wyniki biopsji skóry są dostępne zazwyczaj w dosyć krótkim czasie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki