Skip to content Skip to footer

Nostalgiczna podróż do polskiej sceny muzycznej lat 90.

koncert-8.jpg

Podróż w czasie do lat 90. to sentymentalne przypomnienie o zespołach, które kształtowały polską scenę muzyczną. Od rocka, przez pop, aż po hip-hop – to dekada, która przyniosła nam wiele niezapomnianych hitów i artystów, których twórczość do dzisiaj jest żywa i ceniona. Zabierzemy Cię w podróż po najważniejszych polskich zespołach muzycznych tamtych lat.

Niezapomniane zespoły rockowe lat 90.

Kiedy mówimy o polskiej muzyce rockowej lat 90., nie sposób nie wspomnieć o zespole Hey. Frontwoman Kasia Nosowska i jej ekipa zadebiutowali na scenie muzycznej w 1993 roku i od tego czasu nieprzerwanie tworzą, ewoluują i zaskakują swoją muzyką. Ich debiutancki album „Fire” z miejsca zyskał status platynowej płyty.

Kolejnym zespołem, który zasługuje na uwagę, jest Edyta Bartosiewicz i jej rockowo-popowe brzmienia. Jej album „Love” z 1992 roku to prawdziwy klasyk polskiej muzyki, a utwory takie jak „Tattoo” czy „Sen” do dzisiaj są chętnie słuchane i grywane na koncertach.

Polski pop lat 90.

Lata 90. to przede wszystkim czas wielkiego boomu na muzykę pop. Wśród wielu zespołów tego gatunku, na szczególną uwagę zasługuje zespół Ich Troje. Ich debiutancki album z 1996 roku, zawierający takie hity jak „Powiedz” czy „Wypijmy za to”, zdobył serca polskich słuchaczy.

Innym zespołem, który zdominował listy przebojów, był zespół De Mono. Ich utwór „Kocham Cię, a miłością swoją” to jeden z największych hitów polskiego popu lat 90.

Hip-hop w Polsce w latach 90.

Lata 90. to także czas, kiedy polska scena hip-hopowa zaczęła nabierać rozpędu. Zespoły takie jak Kaliber 44, Paktofonika czy Liroy przyczyniły się do popularyzacji tego gatunku w naszym kraju.

Kaliber 44, znany ze swojego mrocznego, psychodelicznego brzmienia, zadebiutował w 1995 roku albumem „Księga Tajemnicza. Prolog”, który od razu zdobył uznanie zarówno słuchaczy, jak i krytyków muzycznych.

Paktofonika z kolei, mimo krótkiego istnienia, zdążyła wywrzeć ogromny wpływ na polską scenę hip-hopową. Ich album „Kinematografia” to klasyk gatunku, a historia zespołu doczekała się nawet ekranizacji w filmie „Jesteś Bogiem”.

Podsumowując, lata 90. to czas wielu muzycznych odkryć i przełomów. Polska scena muzyczna obfitowała w różnorodne brzmienia, a artyści nie bali się eksperymentować i przekraczać granic. Na przestrzeni lat, wiele z tych zespołów przetrwało próbę czasu, a ich twórczość wciąż jest doceniana i inspiruje kolejne pokolenia muzyków.

Poczytaj również o dyskografia zespołu ŁZY właśnie tutaj.

Leave a comment