Współczesna architektura zadziwia swoją nowoczesnością i wysoką jakością. Jednym z jej przejawów jest popularność wykorzystania szkła w budownictwie, zarówno elementów zewnętrznych jak i wewnętrznych budynków. Szkło, materiał pozornie kruchy i delikatny staje się bezpieczny i trwały. Jak to się dzieje? Przeczytaj artykuł i poznaj tajemnice balustrad szklanych.
Gdzie stosuje się balustrady szklane?
Balustrady szklane to element architektoniczny stosowany w najróżniejszych typach obiektów i budowli. Spotykamy balustrady szklane domowe, zdobiące balkony bloków wielorodzinnych, przegrody szklane w wielkopowierzchniowych galeriach handlowych oraz balustrady szklane biurowe.
Balustrady tego typu stosuje się zarówno na zewnątrz budynków w balkonach, tarasach i przy zabezpieczeniu wejść jak również (dużo szerzej) we wnętrzach budynków – na klatkach schodowych i w miejscach newralgicznych. Balustrada szklana znakomicie komponuje się z budownictwem nowoczesnym, o pewnej dozie futuryzmu, natomiast nie pasuje do architektury tradycyjnej. Błędem jest stosowanie balustrad szklanych w domach w stylu dworkowym czy klasycznym.
Umocowanie prawne, czyli przepisy dotyczące balustrad szklanych
W naszym kraju obowiązuje wiele przepisów określających parametry, sposoby montażu i minimalną jakość techniczną balustrad szklanych. Przepisy te obejmują nie tylko takie grupy jak przegrody handlowe czy balustrady szklane biurowe, ale tyczą się wszystkich stosowanych w budownictwie grup balustrad i przegród. Przepisy spełniać musi mocowanie balustrad oraz szkło używane do ich tworzenia.
Kwestię balustrad porusza już ustawa o prawie budowlanym jednak podstawowym aktem prawnym, szczegółowo regulującym aspekty techniczne montażu balustrad w Polsce jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dodatkowo balustrady powinny spełniać normy prawne dotyczące głównie jakości szkła. W tym aspekcie, w Polsce obowiązują ograniczenia zawarte w normie PN-EN 1991-1-1:2004. Warto dokładnie ją przestudiować, gdy montujemy balustrady sprowadzone z zagranicy, które mogą nie spełniać Polskich norm. W Azji, bądź krajach zależnych Francji obowiązują inne normy, nie zawsze zbieżne z tymi obowiązującymi u nas.
Estetyka i komfort, czyli wybierz swój styl
Wybór balustrady szklanej to pole do popisu dla osoby projektującej wnętrze firmy czy domu. Istnieje wiele typów i rodzajów balustrad, które w różny sposób dopełniają wnętrza. Balustrady samonośne, dają wrażenie pełnej przejrzystości natomiast te montowane na słupkach stanowią połączenie aluminium ze szkłem i przybierają styl amerykański. Taka balustrada w pełni przepuszcza światło, optycznie zwiększa wnętrza i oferuje niezakłócony widok na zewnątrz.
Jednak nie każdy pragnie w swoich wnętrzach, balustrad w pełni przepuszczających światło. Niektóre balustrady biurowe powinny zawierać logo firmy bądź być w barwach, które firma uznaje za swoje. Jest to możliwe poprzez wybór balustrad ze szkła barwionego oraz balustrad o złożonych kształtach nawiązujących do liter alfabetu.