W gabinecie weterynaryjnym bardzo ważna jest higiena. Częste mycie rąk i częsta ich dezynfekcja to podstawa ochrony weterynarza i całego zespołu z nim współpracującego przed zakażeniem wirusami pochodzącymi od zwierząt. Utrzymanie sterylności w gabinetach zapobiega także przenoszeniu się infekcji pomiędzy całym personelem.
Rękawice weterynaryjne – jakie są?
Rodzajów rękawic dla weterynarzy jest bardzo dużo. Różnić się mogą pomiędzy sobą długością i materiałem, z którego są wykonane.
Najbardziej popularnymi są rękawiczki jednorazowe lateksowe albo nitrylowe. Rękawiczki weterynaryjne są mocno elastyczne, odporne na urazy mechaniczne i rozdarcie, a przy tym mają bardzo dobrą wrażliwość dotykową. Jedynym minusem rękawic weterynaryjnych wykonanych z lateksu jest to, że wiele osób ma uczulenie na ten materiał, dlatego też powszechniejsze są te wykonane z nitrylu. Wszystkie mają wygodny, anatomiczny kształt, ręce się w nich nie męczą i nosi się je bardzo wygodnie.
Rękawice, które służą do diagnostyki, są nitrylowe, chronią przed wirusami i chemikaliami. Są bardzo uniwersalne i odporne na rozdarcia.
Jakie powinny być rękawice weterynaryjne do badania dużych zwierząt?
Rękawice weterynaryjne do badania dużych zwierząt, takich jak na przykład krowy i konie, są długie, sięgają aż do ramion. Wykonane są one z polietylenu i wykorzystywane podczas inseminacji, badań waginalnych i rektalnych, a także w trakcie odbierania porodów.
Rękawice dla weterynarzy są przezroczyste. Pozwala to właściwie ocenić weterynarzowi kolor krwi zwierzęcia a także określić rodzaj wydzieliny. Niektóre modele mają specjalną pętlę, która stabilizuje ramię podczas wykonywania badań.
Dlaczego weterynarze muszą pracować w rękawiczkach?
Zarówno lekarze weterynarii jak i zootechnicy przy bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami narażeni są na zakażenie się grzybami, pierwotniakami, pasożytami, które wywołują choroby odzwierzęce. Są one bardzo groźne dla człowieka, a do zakażenia wystarczy nawet jednorazowy kontakt ze zwierzęciem, jego płodem lub łożyskiem. Dlatego tak ważne jest, aby każdy weterynarz miał w swoim gabinecie różnego rodzaju rękawice, w których bezpiecznie będzie mógł badać zwierzęta, nie ryzykując własnego zdrowia.